nedeľa, 25. januára 2015

Domáce sójové mlieko s vanilkou

Ak ste rovnako veľkým fanúšikom rastlinných mliek ako ja, určite vám tiež napadlo vyrobiť si vlastné. Ono na tom vlastne nie je nič zložité, len komu by sa chcelo s tým piplať, keď stačí zájsť do potravín a kúpiť si litrové balenie. Lenže domáce sójové mlieko chutí diametrálne odlišne od kupovaného, to zistíte hneď na prvý dúšok. Je vláčnejšie, jemnejšie, môžete si regulovať množstvo cukru a ochutiť ho napríklad bourbon vanilkou. Základnou surovinou na jeho prípravu sú sójové bôby - ja som použila tieto bio a sú fajn. Postupov je na nete fúra, niektoré odporúčajú bôby najprv uvariť, iné rozmixovať a uvariť, ďalšie ošúpať sóju, iné precediť atď. Je to na vás :)Môj postup bol takýto:

Pripravte si
250 g sušených sójových bôbov
vodu
1 vanilkový lusk
trstinový cukor

Sóju namočte  cez noc /aspoň na dvanásť hodín/ do vody. Nič nepridávajte, hlavne neskrblite na vode, bôby sa poriadne zväčšia. Ráno vodu zlejte a odvážte si 350 gramov bôbov. Zvyšok odložte stranou, budeme pražiť sóju.

Bôby prepláchnite, zbavte šupiek (šupky idú dole jedna radosť). Môžete tento krok vynechať, ale potom sa pripravte na poriadne cedenie cez plátno. Vymixujte ich v mixéri s asi pol litrom vody. Potom obsah vlejte do hrnca a zahrievajte. Kým bude mlieko vrieť, zbierajte penu (je skoro taká hustá ako kapučínová pena). Znížte teplotu, miešajte, miešajte, aby sa nepripálilo a postupne uvidíte, ako pena opadá. Po desiatich - pätnástich minútach odstavte a nechajte vychladnúť. Zmes cez sitko prelejte opäť do mixéra - to už bude mať konzistenciu mlieka -, zrieďte s vodou podľa ľubovôle, ochuťte trstinovým cukrom a pridajte do mlieka dreň z vanilkového lusku. Opäť rozmixujte, kým nezískate hladkú konzistenciu. Mlieko prelejte do sklenej fľaše, vydrží v chladničke asi štyri dni. I keď mne sotva, za dva dni bude po ňom. Sójové mlieko ako také môžete spracovať napríklad na všetky možné typy ranných drinkov a smoothies. Ja obvykle miešam špenátové listy s banánom, alebo s jahodami, alebo len čisté mlieko s jahodami, malinami a podobne. Teraz v zime skôr s tým banánom a špenátom. Mňamka.

Čo so zvyškom? To, čo vám ostalo po precedení mlieka (vyzerá to dosť nevábne, ako rozmixované tofu), môžete doplniť vodou, ochutiť cibuľkou, cesnakom a koreninami a získate základ na sójovú nátierku.

Čo so sójou? Opražte si ju dochrumkava. Premyte ju, opláchnite a osušte na kuchynskej utierke. Uložte ju na plech s papierom na pečenie, polejte olivovým olejom (stačí troška), osoľte, prisypte červenú pálivú papriku a kumín, potraste a pečte za občasného premiešania v rúre asi 30 minút. Treba ochutnávať, pražená sója je hotová vtedy, keď je chrumkavá a nie mäkká.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára