piatok, 23. mája 2014

Domáci ľadový čaj

Zbožňujete ľadové čaje? Všetky? A čítate si zloženie? Ja som čajo-holik, takže teplé, vlažné, studené, ľadové, bylinkové, čierne, zelené, sladké aj menej sladké, všetky (okrem ovocných) mám rada. Lenže keď sa tak začítate do ich zloženia, hneď vás prejde chuť. Dokonca aj tie, čo sa tvária ako ochutené medom, obsahujú len necelé percento výťažkov z čaju, nepatrné množstvo medu a samý cukor a vodu. Niekedy si to všimnite. Takže sa snažím vyrábať si ľadové čaje doma - začala som ešte kým bolo chladné počasie, ale teraz na začiatku leta je taký ľadový čaj požehnanie.
Poháriky a vankúš F&F Home, slamky Ikea

Výborné je, že práve teraz je k dispozícii celý les byliniek, takže si ľahko vyrobíte čaj z mäty, medovky, levandule, jahodových listov a všeličoho iného. Ja som použila sušené bylinky z praktických dôvodov, ale fantázii sa medze nekladú, takže najlepšie je vyskúšať všetky možné kombinácie a uvidíte, ktorá vám zachutí.

Jediný problém s ľadovými čajmi vidím v ľade. Vzhľadom na absenciu výkonnej chladničky amerického štýlu musím chodiť po ľad k rodičom, takže vždy, keď sa nepozerajú, hádžem do gigantických zip-lockov kocky ľadu, ktoré mi vypľúva ich mraznička (až dnes som však objavila režim na rýchlejšiu tvorbu ľadu, sakra!), aby som ich mala doma poruke.
 Najlepší a najväčší krčah som objavila v F&F Home za cca. 6 eur, praktické vysúvacie sitko na čaj je z Manufaktury

A malé upozornenie - bylinkový ľadový čaj nikdy nebude hýriť farbami, pretože doň nejdú farbivá ako v prípade kupovaného (všimnite si niekedy tie monštrá červených farieb s príchuťou lesných plodov a pod. No fuj!), ale skúste ho skombinovať s čiernym, ak vám ide o farbu a možno prídete na nejakú zaujímavú kombináciu.

Takže ako na to? V troch krokoch.

1. Zvoľte si obľúbený čaj. Ja som robila napríklad kombinácie levanduľa-harmanček, čierny čaj s kúskami sušeného ovocia, alebo mätovo-citrónový.

2. Čaj kvalitne vylúhujte, napríklad 15-20 minút.

3. Potom ho nechajte vychladiť na izbovú teplotu, ochuťte medom, agáve sirupom, cukrom, skrátka čo máte radi a poriadne ho vychlaďte v chladničke. Vydrží približne dva dni, ale pochybujem, že toľko vydržíte vy :)

Smiešne jednoduché, však? Tak prečo si stále kupujeme čaje v obchode, najmä keď príprava domáceho, v ktorom nie sú žiadne svinstvá, trvá len pár minút? Aké sú vaše top domáce ľadové čaje?

3 komentáre:

 1. Mne smrdia aj tie z čajovne :) Tiež si sama čaje robím, ja napríklad používam zmes ľubovníka (neguje účinky antikoncepcie),zmes rebríčka a zmes materinej dúšky všetko v čerstvom stave bez cukru :) alebo mäta s bázou tiež čerstvé, čistá žihľava, alebo plané jabĺčka z prírody, sú kyslejšie povarím trochu vo vode, pridám trochu medu, lipa je v sezóne aj ta je fantastická s lipovým medom, a čaj z čerstvej medovky asi nemá ani konkurenciu výborne sa pije aj vychladený a navyše sa po nej krásne spí :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To su super tipy! medovka mi rozvoniava v zahrade, matu teraz pijem aj cerstvu, ale aj ju uz susim, nech mi robi radost neskor aj mimo sezony :) Len este tak ist do hor pozbierat materinu dusku a bola by som najviac happy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak to budem musieť vyskúšať.

  http://missalexy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť