streda, 7. augusta 2013

Osviežujúca makovo-ovocná torta

Táto torta mala byť fantastickým prekvapením na rodinnej garden párty. Bublanina? Pche! Pagáčiky, ovocné rezy, slané tyčinky, či štrúdľa? Tak snáď sa hecnem trochu viac, nie? Deň predtým som našla v mojom retro zošitku zažltnutý recept na makový koláč so smotanovým krémom, ktorý sa dá krásne aplikovať aj na tortu. A ako to už v takýchto prípadoch býva, dopadlo to katastrofou, ktorá sa neskôr šokujúco zmenila na absolútnu extázu.Súdiac podľa zažltnutosti, recept  pochádzal z nejakého starého ženského časopisu. Bol plný hery a cukru a šli doň len jahody, takže som si ho trošku prispôsobila - použila som mak zmiešaný už s cukrom, masielko a domáce ovocie od Maďarov, čo k nám chodia predávať na trh. Akurát tie jahody boli z Billy, pretože je po sezóne a všetci vieme, že v hypermarketoch je sezóna celoročne, ale to už je na inú debatu.

Takže som nakúpila a šla pekne ako Karkulka s košíčkom voňavých malín a černíc domov. Všetko stihnem! Oslava štartuje okolo šiestej, času a času na všetko. Upiekla som makový korpus. Nechala ho vychladnúť. Vymiešala smotanový krém. Vyliala doň želatínu. Krájala jahody. Chladila makový základ aj so smotanovým krémom v chladničke. O pár hodín ťukám do formy - krém je relatívne pevný, netrasie sa, paráda. Zarobila som želatínu, na tortu esteticky naukladala ovocie, zaliala, chladila. O pár hodín ťuky-ťuk na formu. Vyzerá to nádejne, hovorím si a s predstavou, ako všetci padnú na zadok z osviežujúceho dezertu, som vybrala tortu, odstránila formu a.... smotanový krém sa naraz spod pevnej želatíny lial a lial. Večná škoda, že som to neodfotila, ale mala som čo robiť s utieraním linky aj sĺz. Rýchlo som nasadila späť formu, tortu šupla do chladničky a uháňala na oslavu, kde som tragický príbeh makovej torty porozprávala.A potom som prišla domov, pozrela do chladničky... a torta bola nádherne pevná. Okej, takže, ak sa do nej pustíte: Nerobte ju na poslednú chvíľu ako hrdinka Broňa a nechajte ju poriadne stuhnúť. Myslela som, že štyri hodiny na stuhnutie krému stačia, ja naivka.

Ingrediencie:
Makový korpus: 100 g masla, 70 g hladkej múky, 100 g mletého maku aj s cukrom, 50 g práškového cukru, 1 vanilkový a 1 škoricový cukor, 4 vajcia.

Krém: Téglik smotany na šľahanie, 2 tégliky kyslej smotany, 4 lyžice práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 6 plátkov želatíny (napr. Dr.Oetker), 1 lyžica citrónovej šťavy

Ovocie: 500 g jahôd, 125 g malín, 125 g černíc, 2 balenia červeného tortového želé

Ako na to:
Múku a mak zmiešame. Maslo, žĺtky, škoricový a vanilkový cukor vymiešame. Bielky s práškovým cukrom vyšľaháme dotuha a pridáme do maslovej zmesi. Potom zapracujeme múku. Cesto pečieme v okrúhlej tortovej forme pri 180°C asi 25 minút.

Šťavu z citróna zmiešame s 50 ml vody a zalejeme ňou želatínu. Necháme ju chvíľu napučať a potom ju vo vodnom kúpeli rozpustíme. Smotanu zmiešame s cukrom, pridáme dotuha vyšľahanú šľahačku, rozpustenú želatínu a nakrájané jahody.  Krém vylejeme na vychladnutý makový korpus a aspoň štyri hodiny chladíme v chladničke. Potom na stuhnutý krém poukladáme zvyšné ovocie, zalejeme tortovým želé a necháme stuhnúť.

Tortu som doniesla aj do práce, teda, to málo čo z nej zostalo. Čo vám poviem, v nedeľu sa u nás nediétovalo ;)

1 komentár:

  1. tento kolacik poznam, robim ho aj ja, je velmi velmi dobry...a kombinacia skorice s makom je priam vrazedna!

    OdpovedaťOdstrániť