utorok, 25. septembra 2012

Vegetariánske fašírky / Veggie patties

Pôvodný recept dorazil ku mne domov aj s časopisom Apetit. Karfiolové fašírky vyhrali ako recept mesiaca od čitateľky a keďže mám doma vegetariána, tešila som sa ako sa do ich prípravy pustím. Zeleninové fašírky u nás nie sú zvlášť obľúbené, lebo môj vegetarián je skôr typu pizza Quattro formaggi a vyprážaný syr s hranolkami. Zato ja ich ľúbim a najlepšie je, že sa dajú predpripraviť a zamraziť, takže si ich môžete kedykoľvek dopriať.

I've found the original recipe in Apetit magazine. Cauliflower patties recipe was the reader's recipe of the month and since my boyfriend is a vegetarian, I was excited to prepare them right away. In fact, vegetable patties are not very popular in our household because my boyfriend is that kind of vegetarian, who always chooses Quatro Formaggi pizza or fried cheese with fries instead of salad. But I love patties and the best part is that you can freeze it and enjoy it anytime.
Jasné, že som si recept upravila po svojom, pretože sa mi ten originálny zdal trošku nudný a podľa mňa aj málo ochutený. Základom je zmes z karfiolu a korenín, doplnená o strúhanku a vajíčko, aby dobre držala a dali sa z nej tvarovať mini frikadelky. Neviem teda ako vám, ale mne čistý varený karfiol nechutí nijak, takže som ho vylepšila niekoľkými strúčikmi cesnaku, cibuľou, petržlenovou vňaťou a syrom Grana Padano.

I've adjusted the recipe a little bit because the original recipe seemed to me a bit boring. The base is a mixture of cauliflower, spices, bread crumbs and egg to hold well. In fact, I don't really like pure boiled cauliflower because I can't feel any taste in it, so I added a few cloves of garlic, onion, parsley and Grana Padano cheese.

Na asi 20 fašíriek budete potrebovať / For about 20 patties you'll need
 • 1 hlávku karfiolu / 1 large head of cauliflower
 • 1 veľkú cibuľu / 1 big onion
 • 4 strúčiky cesnaku / 4 cloves of garlic
 • 2 vajcia / 2 eggs
 • strúhanku / bread crumbs
 • viazaničku petržlenovej vňate / parsley
 • šálku najemno nastrúhaného syru Grana Padano / 1 cup finely grated Grana Padano cheese
 • čerstvé mleté korenie / freshly ground black pepper
 • soľ / salt
 • majoránku / marjoram
 • mletú rascu / ground caraway seeds
 • olej / vegetable oil

Karfiol umyjeme, rozoberieme a uvaríme v osolenej vode domäkka. Zatiaľ si nakrájame cibuľu najemno. Karfiol necháme odkvapkať a roztlačíme ho (nemixovať, inak vznikne riedka kaša).

Wash cauliflower and boil it in salted water until tender. Chop onions finely. Let cauliflower drain and mash it (Do not use a food processor).


Do karfiolového pyré pridáme cibuľu a syr, pretlačíme cesnak a pridáme nasekanú petržlenovú vňať. Ochutíme korením.

Add the onions, mashed garlic, cheese and chopped parsley into the cauliflower puree and season it.

Do zmesi zamiešame dve vajíčka a pridávame pomaly strúhanku tak, aby vznikla pevnejšia hmota, z ktorej sa dajú tvarovať guľky. Tie mokrými rukami tvarujeme a vyrábame z nich placky.Stir to the mixture two eggs and slowly add bread crumbs. Shape small patties with wet hands.

Placky smažíme na oleji do zlatista a necháme odkvapkať na papierovom obrúsku.

Fry patties on oil until they are golden and place them onto a plate covered with a paper towel to soak up any excess oil.

K fašírkam som pripravila rukolovo-rímsky šalát s vinaigrette a kto nie je lenivý, môže pripraviť domáci smotanovo-cesnakový dresing. Mňam!


Serve with a roman-rockett salad with vinaigrette and/or with the garlic dressing. Enjoy!
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára