nedeľa, 9. septembra 2012

Oldschool slivkový koláč s mandľami a rumom

V sobotu ráno som kúpila u Maďarov na trhu domáce voňavé slivky. Mala som obrovskú chuť na slivkový koláč s posýpkou, podobný, aký pečú v petržalskej chránenej kaviarni Medzi nami, ktorú vedie Liga za duševné zdravie. Občas do nej zbehneme na koláč, muffiny alebo skvelú jablkovú štrúdľu a bylinkový čaj. Je tam pokoj, málo ľudí a príjemné komorné prostredie.  Všímate si, ako si s jedlom spájame spomienky? Keď nám mama robievala na olovrant chlieb s maslom, celkom automaticky aj v dospelosti sa s vôňou maslového chleba prenesieme do detstva a priam fyzicky cítime ako nám chutil, keď sme si z neho odhrýzali pri čítaní knižky. Takže je jasné, prečo som mala na taký staromódny koláčik chuť. Mohla za to pokojná atmoška kaviarne.Poviem narovinu, že môj slivkový koláč bol opäť jedným z mojich pokus-omylov, a prekvapivo sa vydaril. Aby nebol zas tak úplne klasický, pridala som do neho, čo bolo doma - rum, hrozienka a mandle. Možno bude chutiť aj vám :)

Potrebujete
  • 700 g sliviek
  • 120 g trstinového cukru + na posypanie
  • 250 g polohrubej múky 
  • 2 vajcia
  • 180 g masla
  • 80-100 g mandlí
  • 100 g hrozienok Jumbo
  • 1 dcl rumu
  • škoricu

Cesto treba spracúvať veľmi rýchlo, lebo je veľmi lepivé! Zmiešajte na kocky pokrájané vychladené maslo s vajíčkami. Pridajte preosiatu múku zmiešanú s cukrom a opäť zmiešajte, ideálne robotom. Cesto zabaľte do fólie a hoďte na polhodinku do mrazničky, ak sa neponáhľate, tak na dve hodiny do chladničky (jasné, že u mňa platila možnosť číslo jeden). Cesto vytiahnite a extra rýchlo a šikovne ho vyvaľkajte natenko. Kúsok si odložte na posýpku. Formu na koláč vyložte cestom vrátane okrajov, popichajte vidličkou, zaťažte a na 10 minút dajte do rúry vyhriatej na 180 °C.


Mandle podrvte v mažiariku nahrubo. Odkôstkované, umyté a očistené slivky nakrájajte na štrvrtinky. Hrozienka umyte, preberte, hoďte do rajničky a zalejte rumom. Povarte päť minút. Vytiahnite predpečené cesto. Navrch poukladajte slivky, štedro oškoricujte, posypte cukrom, mandľami, pridajte hrozienka aj s rumom. Ak chcete, ešte extra pokvapkajte slivky rumom (ja som to spravila). Na vrch koláča rozsypte cesto na mrvenicu a dajte ešte do rúry piecť, kým cesto nezružovie a slivky nezmäknú.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára