sobota, 1. septembra 2012

Horké čokoládové suflé s malinami

Myslím, že presne tento recept je príkladom, ako sa z niečoho, čo ste práve zúfalo odsúdili na zánik, stane malý zázrak. Pôvodne som totiž plánovala spraviť mousse au chocolat. Až na to, že: som nemala čokoládu, šľahačku (niektoré recepty ju uvádzajú, iné si vystačia s bielkami, našťastie), ani vanilkovú esenciu. Čo som ale mala v špajze, bol čokoládový krém z Marks&Spencer potravín, tzv. Chocolate Mousse Starter, ku ktorému stačí pridať šľahačku. Tú, ktorú som nemala. Lenže ja som mala chuť na niečo poriadne a nie zmiešavanie dvoch ingrediencií a hotovka. A tak postupne vznikala pena a z nej suflé, ktoré práve rozvoniava v kuchyni.


Pôvodný recept na čokoládovú mousse uvádzal maslo, kávu, čokoládu, vanilkovú esenciu, štyri vajcia, cukor, soľ, brandy a vodu. Easy.  Ak ste dobre zásobení. No ja som musela vychádzať z toho, čo bolo doma, lebo je prvého septembra a ktovie, či sú potraviny na sídlisku otvorené. Ráno som to tak riskla s poštou a hádajte aký oznam bol na dverách.

Z čoho to vzniklo:
  • 1 pohárik Marks&Spencer Chocolate Mousse Starter (Nemáte? Nahraďte balením KVALITNEJ aspoň 75% čokolády)
  • 4 PL kvalitného kakaa holandského typu (Ak použijete čokoládu, zrejme ho potrebovať nebudete. Ja som ho pridala preto, lebo zmes bola veľmi riedka)
  • 1 cup espressa
  • 110 g masla
  • 4 vajcia
  • 1 PL cukru
  • 3 PL rumu
  • 1 PL vody
  • štipka soli
  • 1 ČL esencie s príchuťou horkých mandlí

Postup je trochu komplikovaný a nevyhnete sa ani asi tridsiatim zašpineným miskám, vidličkám, metličkám a hrncom.

Čokoládový krém vylejte do misky, resp. nalámte čokošku na kúsky. Okoštujte, či môže byť. Pridajte espresso a maslo. Misku položte nad rajničku s vodou a zahrievajte, kým sa všetko neroztopí. Odstavte z ohňa. (Ja som napokon musela zahustiť roztopenú zmesku kakaom, pretože bola strašne riedka a pochybovala som, že mi potom mousse nepadne. Tu som si uvedomila, že asi z dezertu nič nebude. Ale hrdinsky som pokračovala ďalej.)


Oddeľte bielky od žĺtkov. Žĺtky vymiešajte s cukrom, rumom a vodou. Opäť postavte nad rajničku a metličkou miešajte, kým nevznikne hustá kaša. Odstavte a misku ponorte do väčšej misy s ľadom a ľadovou vodou, aby sa žĺtky ochladili. Metličkujte minútu. Jemne primiešajte do žĺtkovej kaše čokoládu a doplňte esenciou. Predhrejte rúru na 180°C. Zapekacie mištičky (Ikea, Tesco...) položte na plech.Vyšľahajte z bielkov a štipky soli tuhý sneh. Ten opatrne vmiešavajte do čoko-žĺtkovej zmesi. Ochutnajte. (A presne toto bol ten moment, keď som mala chuť zabudnúť na všetko, priam rituálne k sebe pritiahnuť misku, vziať si naberačku a pustiť sa do toho.)

Zmes prelejte do zapekacích mištičiek a pätnásť minút pečte v rúre. Suflé nabehne, vytvorí sa krásna krustička a čiapka, ktorá ale po vytiahnutí z rúry spľasne. Nevadí. Vydržte, kým sa trošku ochladí a potom podávajte s malinami a černicami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára